Rozmiar czcionki:
Menu
Gmina Bolków
Gmina Bolków
shape

Kilka dni temu pisałem o trwających pracach Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bolkowie nad modernizacją starego oświetlenia ulicznego na nowe, energooszczędne LED. Jak widać na załączonym zdjęciu modernizacja ma swoje plusy również dla mieszkańców naszej Gminy – poprawa parametrów fotometrycznych wpłynie na odczucie komfortu optycznego.

Co to oznacza? – Chodzi o dwie kwestie. Pierwsza to polepszenie samopoczucia i bezpieczeństwa mieszkańców poprzez poprawę postrzegania kolorów w mieście. Ulice, chodniki czy przejścia dla pieszych są lepiej oświetlone. Natomiast drugi aspekt wiąże się z kierowcami, których światło nie oślepia, ale oświetla ulicę dzięki czemu reakcja na drodze jest znacznie szybsza. 

Zalety oświetlenia LED w warunkach zewnętrznych, to m.in.:

  • skuteczność działania podczas trudnych warunków atmosferycznych,
  • szybkie osiąganie pełni jasności (bark konieczności rozgrzania),
  • długi czas użytkowania bez konieczności wymiany od 10 000–17 000 godzin,
  • mniejsze zużycie energii (żarówka rtęciowa od 125W do 400W żarówka LED od 30W do 50 W), a co za tym idzie oszczędności.

Reasumując, zmieniając oświetlenie uliczne tradycyjne na oświetlenie LED nie dość, że poprawiamy poziom bezpieczeństwa i płynność ruchu, dbamy o otaczające nas środowisko naturalne, to dodatkowo oszczędzamy.

Dotychczas, wymieniliśmy oświetlenie w części naszych sołectw: Sady Górne, Sady Dolne, Gorzanowice, Grudno, Nowe Rochowice, Płonina, Wierzchowsławiczki oraz część Świn. W tym tygodniu kolejnym sołectwem, które otrzyma nowe oświetlenie będzie Wolbromek. Docelowo wymianie na LED, poddane zostanie oświetlenie na terenie całej Gminy Bolków.

1

2

3

4

 

FE PR DS UE EFFR poziom PL kolor

Projekt "Rozwój e-usług w Gminie Bolków" współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 2 Technologie Informacyjno-komunikacyjne Działanie 2.1 E-usługi publiczne.