obrazek Wersja dla słabowidzących
obrazek Mapa strony
obrazek Biuletyn informacji publicznej
obrazek RSS
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo

SISMS

UE GMOPS

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dla turysty

Atrakcje turystyczne

Walory przyrodnicze (przyroda)

Najcenniejszymi i najatrakcyjniejszymi miejscami sprzyjającymi rozwojowi rekreacji są „tereny zielone” Bolkowa i jego okolic:

Góra Ryszarda w Bolkowie – otwarta przestrzeń zieleni, z wyznaczonymi trasami spacerowymi i ścieżkami rowerowymi. Mała infrastruktura turystyczna pozwala na chwilę relaksu wśród zieleni drzew. Góra Ryszarda stanowi też doskonały punkt widokowy z przepiękną panoramą na miasto i okolice.
Wąwóz Lipy to rezerwat leśny o powierzchni 54,1 ha położony na północ od miejscowości Lipa, utworzony w celu ochrony naturalnych zbiorowisk leśnych. Spośród skupisk roślinnych najcenniejsze są tu fragmenty podgórskiej kwaśnej dąbrowy z udziałem gatunków ciepłolubnych i chronionych. Spośród zbiorowisk nieleśnych najcenniejsze są naskalne murawy, w skład, których wchodzą bardzo rzadkie gatunki roślin jak np. perłówka orzęsiona czy rojnik zwyczajny. Bogata jest flora rezerwatu (274 gatunki) odznaczająca się dużym udziałem roślin chronionych i rzadkich. Łącznie występuje tu 21 gatunków objętych ochroną, w tym 13 objętych ochroną całkowitą.
„Buki Sudeckie” jest to leśny rezerwat o powierzchni 174,42 ha, położony w gminie Bolków w obrębie Nowych Rochowic i Mysłowa. Chroni naturalne zbiorowiska leśne, głównie żyznej buczyny sudeckiej, lasy wyżynne z mozaiką siedlisk od kwaśnych dąbrów po wilgotne łęgi jesionowo-wiązowe. Należy do jednego z najpiękniejszych kompleksów leśnych w Sudetach ze starodrzewem i bogatym runem.
Znaczna część gminy leży w otulinie Parku Krajobrazowego „Chełmy” oraz Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Trasy turystyczne piesze

szlak zielony - Szlak Zamków Piastowskich jest szlakiem tematycznym zaczynającym się na zamku Grodziec, a kończącym na ruinach zamku Grodno. Na teren gminy Bolków wkracza on na stokach Różanki w Górach Ołowianych ( okolice Kaczorowa). Stąd grzbietem gór biegnie na wschód, a następnie, po przejściu najwyższego szczytu w tej grupie wzniesień – Turzca, opuszczając na krótko granice gminy, schodząc do doliny Świdnej, przekracza rzekę i dochodzi do Płoniny. Z Bolkowa szlak biegnie na północ do zamku Świny, a następnie skręca na wschód, tzw. Drogą Wapienną, okrążając od północy dolinę Nysy Szalonej, do której powraca poza granicami gminy, w Kłaczynie.
szlak czerwony prowadzi zasadniczo przez obszar Parku Krajobrazowego „Chełmy” – od Bolkowa do Myśliborza. Przez Gminę Bolków przebiega krótki południowy jego odcinek. Szlak zaczyna się przy nieczynnej stacji PKP w Bolkowie i podąża na północ wraz z zielonym szlakiem do zamku Świny.
szlak niebieski z Płoniny do Radzimowic, prowadzi na północ doprowadza do Mysłowa, a następnie drogą do Radzimowic, po czym opuszcza granice gminy, dalej biegnie w stronę Jeleniej Góry.
szlak żółty z Bolkowa na Trójgarb rozpoczyna się przy nieczynnej stacji PKP w Bolkowie, prowadzi na południe, przez centrum miasta, a następnie kieruje się do Wierzchosławic, skąd wprowadza do malowniczego przełomu przez masyw Truskolasu-Młynarki. Po jego przekroczeniu szlak opuszcza granice gminy i biegnie w stronę Kamiennej Góry.
Wyznaczone szlaki charakteryzują się wysokimi walorami poznawczymi, kulturowymi i przyrodniczymi.

Ścieżki rowerowe na terenie Gminy Bolków

Trasa niebieska
Bolków-Wolbromek –Sady Dolne- Sady Górne- Figlów- Nagórnik - Półwsie – Bolków.
Trasa prowadzi z Bolkowa w kierunku Wolbromka rozciąga się wzdłuż rzeki Nysa Szalona przez ok. 5,5, km i dalej prowadzi w kierunku Sadów Dolnych , poprzez Sady Górne i wieś Figlów. Następnie biegnie w stronę Nagórnika, skręca na Półwsie i powraca do Bolkowa. Trasa charakteryzuje się wysokimi walorami krajobrazowymi.

Trasa żółta
Bolków - Wierzchosławice – Wierzchosławiczki – Stare Rochowice – Płonina – Pastewnik – Bolków.
Trasa, opuszczając Bolków biegnie w kierunku Kamiannej Góry, doprowadza do wsi Wierzchosławiczki, a następnie polnymi ścieżkami biegnie do Starych Rochowic. Kolejnym etapem jest odcinek z Płoniny do Pastewnika i powrót do Bolkowa.
Trakt rowerowy w znacznej części przebiega przez malownicze lasy świerkowe.

Trasa zielona
Bolków – Wierzchosławice- Półwsie – Nagórnik – Kocików- Domanów – Pastewnik – Bolków.
Trakt wyprowadza z Bolkowa w kierunku Kamiennej Góry, gdzie we wsi Wierzchosławice skręca na Półwsie, prowadząc przez Domanów kieruje do Pastewnika, a następnie powraca do Bolkowa.
Trasa prowadzi przez punkt widokowy na góry Kaczawskie i lasy iglaste z największym wzniesieniem Truskolas.

Trasa czerwona- Szlakiem Zamków
Bolków – Wolbromek – Kłaczyna – Świny – Lipa – Muchówek – Radzimowice, Mysłów – Płonina – Pastewnik Górny – Wierzchosławice – Bolków.
Trasa przebiega przez zachodnio-północą część gminy, charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi oraz architektonicznymi.

Formy skalne na terenie gminy

Tym, co ściąga na te tereny liczne rzesze turystów szukających wrażeń w kontakcie z naturą są malownicze, przybierające różnorodne kształty, formy skalne, występujące na omawianym obszarze:
Czerwona Skała (Mysłów) - Skała ma postać muru, zorientowanego zgodnie z nachyleniem stoku, o wys. ok. 18m. Skały te są wulkanitami, o znacznej zawartości kwarcu i skaleni alkalicznych. Na powierzchni skała ma żywą, brunatno-szaro-fiolkowa barwę.
Księży Kamień ( Mysłów- Radzimowice) - Na formę skalną składa się kilka masywnych bloków zbudowanych z tzw. łupków radzimowickich. Forma skalna reprezentuje przykład ostańca wietrzeniowego, rozwiniętego w skałach niewystępujących poza metamorfikiem Gór Kaczawskich nigdzie indziej w skali Polski. Obok spontanicznie wkraczającej na skałę roślinności drzewiastej i krzewiastej oraz synantropijnych bylin, na powierzchniach skałki występuje ciekawa roślinność naskalna, a w otoczeniu rośnie konwalia majowa.
Świny – martwy przełom (Świny) - Powyżej Świn, na zachód od tej miejscowości, dolina niewielkiego cieku z płytkiej, nieckowatej, przechodzi w płaskodenną o stromych zboczach i głębokości ok.40 m. Na górnym załomie wschodniego zbocza doliny występują niewielkie, o wysokości 2-3m, formy skalne, zbudowane z wulkanitów. Zbocza porośnięte są lasem z dużym udziałem dębu i buku. W miejscu gdzie do głównej doliny dochodzi mniejsza, sucha dolinka, również o cechach przełomu, zlokalizowany został tam zamek Świny.

Radzimowice -

zwane też Starą Górą (Altenberg), dawniej przysiółek Mysłowa, obecnie najmniejsza w gminie wieś sołecka licząca 10 domów. Radzimowice położone są na południowo-wschodnich zboczach Żeleźniaka 666 m n.p.m, na spłaszczeniu łączącym go z Owczarką i Osełką. Występujące na terenie Gór Kaczawskich łupki nazywane są od nazwy wsi "radzimowickimi". Okolice Radzimowic od wieków znane są ze znajdujących się tam surowców mineralnych, dawniej funkcjonowały tutaj kopalnie, po których do dni dzisiejszych zachowały się sztolnie „Arnold” i „Luis”. Legenda o mistrzu Laurentiusie z Turyngii mówi, że w 1165 r. na zlecenie Cystersów odkrył rudy miedzi w Miedziance, Kowarach i najprawdopodobniej w okolicy Żelaznej Kopy (Żeleźnik). Pokrywa się to z pierwszą wzmianką o tej miejscowości z 1241 r. mówiącą o istniejącym w tym rejonie mieście górniczym. Przez wieki wydobywano tu złoto, srebro, rudy miedzi, ołowiu i arsenu. W 1892 r. pożar strawił całą miejscowość. Od tej daty zachowały się jedynie dwa domy o budowie szachulcowej. Obecnie Radzimowice stanowią jeden z najbardziej malowniczych zakątków gminy Bolków. Są wyjątkową atrakcją dla osób szukających spokoju, wyciszenia oraz możliwości obcowania z przyrodą. Radzimowice posiadają idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej. Głównymi atutami miejscowości są niepowtarzalne widoki, urokliwy ryneczek oraz niepowtarzalna atmosfera tam panująca.

Film promujący Radzimowice

 

Gmina

10Gmina Bolków obejmuje teren o pow. 153 km2 położony na wysokości 260 – 550 m npm w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Podstawowe atuty gminy Bolków to jej korzystne położenie geograficzne, urozmaicone ukształtowanie terenu oraz szereg atrakcji turystycznych i przyrodniczych.

Dogodne położenie gminy Bolków przy drogach krajowych nr 3 i nr 5, w odległości ok. 70 km od Wrocławia i ok. 30 od Jeleniej Góry sprawia, że sieć drogowa jest dobrze rozwinięta. Tereny gminy są w szczególności obszarami rolniczymi, co sprzyja rozwojowi agroturystyki oraz stwarza dogodne warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku.

Na terenie gminy znajdują się rezerwaty przyrody: Różowe Wapienie w Nowych Rochowicach oraz Buki Sudeckie w obrębie Nowych Rochowic i Mysłowa. Natomiast jej znaczna część leży w zasięgu otuliny Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego „Chełmy".
Znaczne obszary leśne oraz górski charakter dają pełne predyspozycje zarówno do uprawianie turystyki pieszej, jak i rowerowej. Natomiast amatorzy wypoczynku nad wodą mają do dyspozycji stawy wodne w miejscowości Muchówek.

Licznie występujące zabytki sprawiając, że teren gminy może stać się niezwykle interesującym miejscem, szczególnie dla turysty szukającego doznań estetycznych. Dobrze zachowane obiekty, szczególnie te o charakterze sakralnym przyciągają z wielu stron rzesze turystów. Walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz wyjątkowe zabytki to atuty, które spełnią oczekiwania turystów zapewniając im niepowtarzalne wrażenia.

Hejnał


 

Południe w Bolkowie obwieszcza "Rycerz". W roku 2006 Bolków dołączył do elitarnego grona miast, które mogą się poszczycić własnym hejnałem.

Rozbrzmiewa nad bolkowskim rynkiem w samo południe. Tuż po tym jak ratuszowy zegar wybije cztery razy na kwadranse czyli pełną godzinę, i dwanaście razy innym, godzinowym dźwiękiem. Melodia grana jest na dwie trąbki. To "Rycerz", oficjalny hejnał miasta. Tak więc nawet będąc w drugim końcu świata można usłyszeć jeden z symboli miasta i część jego głosu.
Po raz pierwszy jeszcze nieoficjalny, a proponowany hejnał Bolkowa, zabrzmiał nad miastem 2005 roku. Stało się to podczas imprezy zorganizowanej przez nieistniejące już radio BRW. Było to w dniu 22 marca 2005 roku. Hejnał zabrzmiał na początku imprezy czyli krótko po godzinie 16. Potem, po majowej sesji Rady Miejskiej hejnał zaprezentowano radnym. Na kolejnej sesji radni podjęli uchwałę o przyjęciu "Rycerza" i ustanowieniu go hejnałem miasta. Uchwała ta podjęta została 29 czerwca 2005 roku podczas obrad XXXV Sesji Rady Miejskiej i nosi numer XXXV/182/05. Wprowadza ona zmianę do statutu gminy. Konkretnie do jednego z jego paragrafów - oznaczonego numerem 6, w którym jest mowa o symbolach gminy, takich jak herb czy flaga, dodany zostaje hejnał. "Hejnałem gminy jest kompozycja autorstwa pana Karola Krusia "Rycerz", której zapis nutowy stanowi załącznik nr 3a do statutu"(...)Hejnał może być grany lub odtwarzany podczas uroczystości, świąt i rocznic samorządowych i państwowych, a także w czasie uroczystości szkolnych, imprez sportowych i kulturalnych o charakterze gminnym i ponadgminnym". Tekst uchwały został wydrukowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego 12 sierpnia 2005 roku. I ten dzień uważa się za początek obowiązywania uchwały miejskich rajców. Jednak wówczas "Rycerz" nie rozbrzmiewał nad miastem codziennie. Jedynie sporadycznie, podczas imprez miejskich, można było go usłyszeć. Dzięki staraniom kierownika Gminno - Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Bolkowie Bogusława Krukowskiego zakupiono specjalne urządzenie, które umożliwia automatyczne i punktualne odgrywanie hejnału w południe lub przy okazji ważnych imprez sportowych, miejskich, państwowych i innych. Ustawienie hejnału jest automatyczne. Nawet, jeśli ratuszowy zegar zatrzyma się, hejnału i tak można w południe posłuchać. Czas trwania hejnału to dwa razy po 25 sekund przedzielone sekundową przerwą. Choć "Rycerz" jest krótki zwraca uwagę. Dla Bolkowian stał się już jednym z symboli codziennego życia. Bogusław Krukowski jest nie tylko inicjatorem zakupu urządzeń, ale i wprowadzenia hejnału. - O hejnale rozmawiałem kilka lat temu z Karolem Krusiem - wspomina Bogusław Krukowski. - Były to jednak tylko rozmowy teoretyczne. List, w którym Karol Kruś zawarł propozycję przekazania hejnału Bolkowowi nosi datę 10 lutego 2005 roku - dodaje Bogusław Krukowski. "Bogdan, jak obiecałem wysyłam Ci nuty i nagranie hejnału pt. "Rycerz". Jeśli się zdecydujecie odstąpię go bezpłatnie. Trzeba by go jednak lepiej nagrać. To, co przesyłam jest złej jakości. Pozdrawiam serdecznie Karol. PS. Powinno być trochę szybsze tempo." 25 maja 2005 roku Karol Kruś podpisał pismo o treści: "Wyrażam zgodę na bezpłatne wykorzystywanie kompozycji mego autorstwa (fragment utworu "Kender") jako hejnału Bolkowa".- Bolkowski hejnał powstał przypadkowo - mówi Karol Kruś, autor kompozycji. - Napisałem kiedyś hejnał na konkurs ogłoszony przez władze mojego rodzinnego miasta, Wągrowca. Niestety, komisji konkursowej nie spodobał się i kilka lat przeleżał w szufladzie. Jakiś czas temu pomyślałem, że mój hejnał pasowałby do miasta, w którym byliby rycerze i gdzie stoi zamczysko. Pomyślałem o Bolkowie. O pomyśle powiedziałem podskarbiemu Bractwa Rycerskiego Zamku Bolków Bogusławowi Krukowskiemu. Znamy się od lat. Od połowy lat 90 - tych jestem związany z bolkowskim bractwem rycerskim i zamkiem. Bywam tu na turniejach. Jako zespół muzyki folkowej połączyliśmy wówczas nurt rycerski. Powstało wtedy wiele kompozycji nawiązujących czy stylizowanych na muzykę dawną a inspirowanych rycerstwem. Powstało też wiele utworów dedykowanych rycerzom. Na płycie naszego zespołu "White garden" z roku 1998 znajduje się kompozycja "Kender". Kender to pseudonim jednej z dziewcząt związanych z bractwem. Właśnie ten utwór, a dokładnie jego wstęp, przerobiłem na konkursowy hejnał, który wysłałem do Wągrowca. I to jest właśnie dzisiejszy hejnał Bolkowa. Nagranie melodii na dwóch trąbkach wykonano w Jeleniej Górze. Uznałem, że jak na hejnał, jest nieco zbyt szybkie i zaproponowałem wolniejsze tempo - wspomina Karol Kruś. Nagrania bolkowskiego hejnału dokonał na trąbce Przemysław Parla. Producentem nagrania był Radosław Markowski, a jego realizatorem Krzysztof Chwaliński.

Karol Kruś, autor bolkowskiego hejnału urodził się 22 marca 1956 roku. Z wykształcenia jest polonistą. Jednak nie pracuje jako nauczyciel, a zajmuje się działalnością kulturalno - oświatową. m.in. prowadzi dwa zespoły, wśród nich wspomniany "White Garden". Zespół ten występuje czasem w Bolkowie podczas turniejów rycerskich i innych imprez zamkowych. Grał i śpiewał np. podczas Dni Bolkowa w roku 2006.

Małgorzata Tokarska - Mazur

Kliknij aby powiększyć

​ 

Historia

Pierwotnie Bolków istniał jako osada, która na przestrzeni lat rozbudowywała się jako podgrodzie zamku. Następnie po lokacji miasto czerpało zyski z ożywionego ruchu handlowego. W 1312 roku Książę Bernard Świdnicki nadaje miastu nazwę Bolków, dla uczczenia swego nie żyjącego już ojca Bolka I zw. Surowym. Dzięki łaskawości władców i korzystnemu położeniu, miasto rozwijało się szybko, stając się ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. W 1392 r. Bolków przeszedł pod panowanie Czech. W I poł. XVI w. miasto przechodzi pod panowanie niemieckich Habsburgów. W XVI i XVII w. Bolków nawiedziło wiele klęsk, które na długie lata zahamowały rozwój miasta. Były to powodzie, pożary, epidemie, a nawet w 1590 r. silne trzęsienie ziemi. Również wojna trzydziestoletnia była pasmem klęsk i niepowodzeń, poza stratami materialnymi, miasto bezpośrednio po wojnie liczyło zaledwie 100 mieszkańców W 1703 roku Bolków został zakupiony przez zakon cystersów z Krzeszowa, którzy utracili go w wyniku sekularyzacji w 1810 r. W okresie tym, w wyniku trzech wojen, prawie cały Śląsk przeszedł w posiadanie Prus. W XIX w. Bolków, dzięki osiedlonej tu rodzinie Kramstów staje się silnym ośrodkiem wyrobu i handlu lnem. W czasie ostatniej wojny hitlerowcy stworzyli w Bolkowie filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Żydowscy więźniowie  z obozu AL. Bolkenhain zatrudniani byli przy naziemnej produkcji na rzecz przemysłu lotniczego Rzeszy Niemieckiej. Natomiast do drążenia podziemnych korytarzy zatrudniano jeńców radzieckich, których obóz znajdował się na terenie baraków gospodarczych. Śmierć wielu ofiar tego obozu upamiętnia pomnik na terenie tzw. Czerwonego Wzgórza w Wolbromku.

Szczęśliwie z zawieruchy wojennej miasto wyszło prawie nietknięte, a przybyli tu Polacy z różnych regionów znaleźli w Bolkowie swój dom.

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie Gminy Bolków

borken
Borken w Niemczech

Umowa partnerska podpisana 27 września 1997 r.
Borken leży w landzie Północna Nadrenia-Westfalia i bezpośrednio graniczy z Holandią.
Tradycyjnie był to teren rolniczy. Nowoczesne rolnictwo nadal jest ważną dziedziną gospodarczą tego regionu, jednak szybko przekształca się w znaczący ośrodek przemysłowy.bad muskau
Bad Muskau w Niemczech

Umowa partnerska podpisana 20 października 2006 r.
Bad Muskau miasto w Niemczech, administracyjnie w Saksonii nad Nysą Łużycką. W Bad Muskau znajduje się drogowe przejście graniczne. Na terenie miasta znajduje się centrum Parku Mużakowskiego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
heerde
Heerde w Holandii

Umowa partnerska podpisana 12 czerwca 1992 r.  Rozwiązana 31.12.2013 r.
Gmina Heerde położona jest w środkowej Holandii, w Geldrii. Ma bardzo dobrze rozwinięty i unowocześniony sektor przemysłowy. Ponadto dobrze rozwinięta infrastruktura sprzyja rozwojowi i uprawianiu turystyki na tym terenie.


Doksy

Doksy w Republice Czeskiej
Umowa partnerska podpisana 19 sierpnia 2006 r.
Miasto Doksy położone jest w północnych Czechach, w krainie zamków, pałaców i jaskiń. Posiada doskonałe tereny pod turystykę, naturalny akwen wodny z dużymi, piaszczystymi plażami i lasami stanowi świetne zapleczem do uprawiania sportów wodnych oraz aktywnego wypoczynku.Podkategorie

Projekt „Wspieraj lokalnie” przygotował Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych na podstawie oprogramowania PITax.pl Łatwe podatki.

Gmina Bolków © 2014 | Designed by sm32 STUDIO