Luty 2020

CO Z TĄ CHOINKĄ?!

82146169 623265788427697 4283277417222504448 o

Po 6 stycznia przy śmietnikach zaczyna pojawiać się coraz więcej choinek. Niestety, wiele osób nadal nie wie, jak prawidłowo należy wyrzucić drzewko. Do worka? Bezpośrednio do śmietnika? A może powinna być oparta o śmietnik?

Urząd Miejski w Bolkowie informuje, że poświąteczne drzewka choinkowe nie mieszczące się w pojemnikach na BIO można ustawiać przy pojemnikach na odpady. Zakład Gospodarki Komunalnej w każdy piątek będzie odbierał choinki i wywoził na PSZOK w Wierzchosławicach.

Dobre zmiany na Wzgórzu Ryszarda

W poniedziałek 2 grudnia wzdłuż drogi gminnej od Wzgórza Ryszarda w stronę Wolbromka nasadzono 30 lip szerokolistnych (uzupełniając dawne nasadzenia) tak aby w przyszłości stanowiły malowniczą aleję i szpaler o nieocenionych właściwościach dla wszystkich żyjących istot. Oby drzewa urosły do okazałych rozmiarów, dając azyl ptakom, pokarm pszczołom i cień ludziom.

fota 003

fota 004

Zajęliśmy się fragmentem drogi, schodzącej do zabudowy Wolbromka. Odcinek porastały krzewy, które usytuowane na skarpie wchodziły w światło drogi i ograniczały widoczność. Krzewy usunięto, skarpy uporządkowano, pozostawiając cenniejsze egzemplarze drzew i krzewów owocowych dla ptaków i dla Nas - wizualnie jest OK!

fota 005

fota 006

Domki dla jeży

fota 001

Jeże to bardzo pożyteczne stworzenia. Dzięki nim, zmniejsza się ilość szkodników i owadów m.in. myszy, szczurów, pająków, ślimaków czy gąsienic. Niestety, z roku na rok coraz więcej jeży ginie na drogach, podczas pożarów traw lub od trucizn na gryzonie i ślimaki.

By chronić te pożyteczne ssaki Referat Ochrony Środowiska w naszym Urzędzie Miejskim wyszedł z inicjatywą budowy domków dla jeży. Dzięki pomocy Pana Zbigniewa Krasela na terenie Parku Miejskiego, na cmentarzu komunalnym oraz na ogródku Jordanowskim „Krysia”, możemy zaobserwować niezwykłe konstrukcje, które mają zagwarantować schronienie tym małym mieszkańcom naszej Gminy.

fota 002

Projekt „Wspieraj lokalnie” przygotował Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych na podstawie oprogramowania PITax.pl Łatwe podatki.