obrazek Wersja dla słabowidzących
obrazek Mapa strony
obrazek Biuletyn informacji publicznej
obrazek RSS
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo
  • photo

SISMS

UE GMOPS

Kalendarium

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Aktualności

Sylwester 2019/2020 bez fajerwerków!

grudzien 2019 08

 

W czasie wybuchów sztucznych ogni czy petard zwierzęta wpadają w panikę, zachowują się nieprzewidywalnie, tracą orientację. Zdarza się, że przestraszone zwierzęta umierają na zawał. Dotyczy to nie tylko naszych zwierząt domowych, ale również tych mieszkających w okolicznych lasach i polach. Okażmy serce i bawmy się bez fajerwerków.

Utrzymanie cieku Rogozina na terenie m. Lipa gm. Bolków

grudzien 2019 07

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Gmina Bolków wspólnie wykonały zadanie pn. „Utrzymanie cieku Rogozina na terenie m. Lipa gm. Bolków”. Koszt zadania, to łącznie 54 111,96 zł (Gmina - 3 985,28 zł, PGW Wody Polskie – 50 126,68 zł). Zakres prac obejmował m.in. wykaszanie skarp i dna cieku, ścinanie krzaków i poszycia, mechaniczne karczowanie pni, odmulanie cieku, roboty ziemne koparką w korycie rzeki.

Szkoła w Bolkowie ma nowoczesną pracownię fizyczno-chemiczną

Szkoła Podstawowa w Bolkowie została laureatem konkursu „WzMOCnij swoje otoczenie”, dzięki czemu pozyskała środki na remont i doposażenie pracowni fizyczno-chemicznej. Uczniowie mogą korzystać z nowej sali już od grudnia.

Oddana przed kilkom dniami do użytku nowoczesna sala fizyczno-chemiczna w szkole w Bolkowie jest jedyną w gminie w pełni wyposażoną pracownią tego typu. Będą z niej korzystać przede wszystkim uczniowie podstawówki, ale przewiduje się również możliwość prowadzenia zajęć otwartych dla innych szkół.

Własne zaangażowanie i doświadczenia to najbardziej skuteczny sposób zdobywania wiedzy – mówi dyrektor szkoły, Sławomir Kałużny. – Tego typu pracownia z pełnym zapleczem i wyposażeniem pozwoli naszym uczniom rozwijać zainteresowania oraz poznawać świat w sposób empiryczny – dodaje. Całkowity koszt inwestycji, obejmującej zarówno remont, jak i doposażenie pracowni, to 54 000,00 zł.


Konkurs „WzMOCnij swoje otoczenie” został zorganizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jego celem było wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu w gminach, na terenie których jest zlokalizowana lub budowana infrastruktura przesyłowa. Na terenie gminy Bolków PSE realizują projekt budowy linii 400 kV relacji Mikułowa-Świebodzice, która jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców w południowo-zachodniej Polsce.

 

grudzien 2019 05

grudzien 2019 06

RENIFERKI W ŚPIOCHACH

grudzien 2019 03

 

RENIFERKI W ŚPIOCHACH - to tytuł świąteczno-mikołajkowego przedstawienia, które dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej zaprezentowały przed rodzicami. Maluchy w niezwykle malowniczy sposób dzięki świetnej scenografii, barwnym kostiumom i magicznym uśmiechom na buziach wprawiły wszystkich gości w iście świąteczny nastrój. Wydarzenie było przygotowane przez dzieci i Panie nauczycielki.

Dziękujemy za zaproszenie

 

grudzien 2019 04

Pożar komina w Sadach Górnych

W dniu 8 grudnia 2019 r., o godzinie 20:44 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Jaworze wpłynęło zgłoszenie o pożarze komina w miejscowości Sady Górne.

W gaszeniu palącej się sadzy, udział brało 7 zastępów straży: druhowie z OSP w Sadach Dolnych, OSP w Kaczorowie, OJRG Bolków, 2 zastępy JRG z Kamiennej Góry oraz 2 zastępy JRG
z Jawora.

Zagrożeni byli mieszkańcy wielokondygnacyjnego budynku. Dzięki sprawnej interwencji, biorącym w niej udział strażakom, udało się uniknąć poważniejszych strat w budynku. Po sprawdzeniu jego stanu i wydaniu ustnych zaleceń, pozwolono lokatorom na jego bezpieczne użytkowanie.

Niestety podczas tych działań ucierpiał jeden strażak, który został porażony prądem. Bardzo dziękuję wszystkim strażakom za wielogodzinne poświęcenie, odwagę i profesjonalizm, podczas prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych. Natomiast druhowi, który uległ wypadkowi podczas tej akcji, życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

komunikat

Pożar sadzy w kominie może być bardzo niebezpieczny - w najgorszym wypadku może wywołać pożar całego budynku! Takie niebezpieczeństwo istnieje, kiedy podczas pożaru przewód kominowy rozszczelni się i ogień zacznie rozprzestrzeniać się na przyległe do niego elementy. Podczas pożaru 

w kominie gorące powietrze może wyrzucać z przewodu kominowego płonące płaty sadzy, które wiatr może przenieść na pobliskie budynki.

Szybko opanowany pożar sadzy w kominie kończy się najczęściej na konieczności naprawy przewodu kominowego, który w wyniku pożaru zostaje popękany lub nawet rozerwany. Dlatego po pożarze sadzy koniecznie trzeba wezwać kominiarza, który oceni szkody i zaleci dalsze postępowanie. Do tego czasu nie wolno używać pieca.

Regularne czyszczenie komina to podstawa. Jego brak sprawia, że sadza osiada w kominie i powoli, ale skutecznie go zatyka, sprawiając tym samym niepotrzebne zagrożenie.
Warto pamiętać, że czyścić przewody kominowe może czeladnik lub mistrz kominiarski, ale jego kontrolę może przeprowadzić tylko mistrz kominiarski.

Wizyta honorowego mieszkańca Bolkowa Hansa Jochena Meiera

7 grudnia do Bolkowa przyjechali goście z partnerskiego miasta Borken. Honorowy obywatel Bolkowa - Hans Jochen Meier, przekazał na rzecz Gminy Bolków darowiznę od Heimatgruppe Bolkenhain Burgenland – co w wolnym tłumaczeniu oznacza Grupa Ojczyźniana "Bolkowska Kraina Zamków". Czek w wysokości 2000 € ma być przeznaczony na zakup kolejnych drzew, które zasilą naszą florę. Jesteśmy wdzięczni za tak hojny podarek

Dziękujemy również panu Markowi Janasowi – radnemu Rady Miejskiej w Bolkowie i Przewodniczącemu Zarządu Towarzystwa Miłośników Bolkowa, za utrzymywanie współpracy z mieszkańcami Borken, która owocuje przyjaźnią i otwartym sercem na nasze miasto.

grudzien 2019 01

grudzien 2019 02

Apel do hodowców trzody chlewnej

Apel do hodowców trzody chlewnej
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz
Głównego Lekarza Weterynarii

Szanowni Państwo!

ASF, czyli afrykański pomór świń - nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

-   nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia,

-   utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,

-   stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,

-   wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rolnictwa

ASF

 

Dobre zmiany na Wzgórzu Ryszarda

W poniedziałek 2 grudnia wzdłuż drogi gminnej od Wzgórza Ryszarda w stronę Wolbromka nasadzono 30 lip szerokolistnych (uzupełniając dawne nasadzenia) tak aby w przyszłości stanowiły malowniczą aleję i szpaler o nieocenionych właściwościach dla wszystkich żyjących istot. Oby drzewa urosły do okazałych rozmiarów, dając azyl ptakom, pokarm pszczołom i cień ludziom.

 

fota 003

fota 004

 

Zajęliśmy się fragmentem drogi, schodzącej do zabudowy Wolbromka. Odcinek porastały krzewy, które usytuowane na skarpie wchodziły w światło drogi i ograniczały widoczność. Krzewy usunięto, skarpy uporządkowano, pozostawiając cenniejsze egzemplarze drzew i krzewów owocowych dla ptaków i dla Nas - wizualnie jest OK!

fota 005

fota 006

 

Gmina Bolków © 2014 | Designed by sm32 STUDIO