obrazek Wersja dla słabowidzących
obrazek Mapa strony
obrazek Biuletyn informacji publicznej
obrazek RSS

SISMS

UE GMOPS

Kalendarium

Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Aktualności

7. Edycja Czatów Zamkowych

czaty 2017Czaty Zamkowe – Festiwal Piosenki Literackiej im. Jacka Kaczmarskiego 1. lipca odbędzie się już po raz siódmy. To letnia edycja Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego odbywająca się na zamku w Bolkowie. W tym roku artystą wieczoru będzie Jacek Bończyk. Wstęp wolny.


Idea stworzenia festiwalu pod patronem Jacka Kaczmarskiego zrodziła się w głowach dwóch osób: Szymona Podwina oraz Michała Szczypka. Szymon jest założycielem Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego, który w zeszłym roku obchodził swoje dziesięciolecie. Odbywające się co miesiąc spotkania przyciągają miłośników nie tylko Poety, ale też innych twórców poezji śpiewanej czy piosenki literackiej. Lipiec to czas wyjątkowej edycji Salonu -Czatów Zamkowych, które już od 7 lat odbywają się w Bolkowie, rodzinnym mieście Michała Szczypka, stałego bywalca Salonu. Michał pewnego dnia stwierdził, że chciałby mieć własny festiwal i pewnego dnia po prostu spełnił swoje marzenie.


Pierwsza edycja w 2011r. miała charakter nieoficjalny i odbyła się... u rodziców Michała
w ogródku, dla jego znajomych i zarazem stałych bywalców WSJK. Znaleźli się tam fani twórczości Kaczmarskiego z całej Polski, których nastawienie do imprezy przekonało organizatorów do planowania kolejnych edycji, tym razem bardziej profesjonalnie. Druga edycja odbyła się już zatem w lokalnej świetlicy. Od 2013 roku, dzięki nawiązaniu współpracy z Domem Kultury, Muzeum Zamek Bolków oraz działającym przy nim Bractwem Rycerskim, festiwal odbywa się na tamtejszym Zamku.
Podczas tegorocznej edycji wystąpią: Jacek Bończyk, Triada Poetica, Michał Dominiak oraz Janusz Kasprowicz i Stanisław Marinczenko. Koncerty rozpoczną się o godzinie 19. Tradycyjnie, po oficjalnej części koncertowej, uczestnicy zasiadają wokół ogniska, aby wspólnie grać, śpiewać
i rozmawiać aż do rana. Dlatego wszystkim zainteresowanym proponujemy zabrać ze sobą gitary
i śpiewniki. Będzie szansa usiąść obok wykonawców, których przed chwilą oglądało się z widowni,
aby wspólnie z nimi śpiewać piosenki ulubionych bardów, poetów, artystów. Wstęp zawsze był
i pozostanie – wolny.
Czaty Zamkowe to przede wszystkim słowo, które płynie z piosenek. Dlatego nie spotkamy tam żadnych konkursów i innych dodatkowych zabaw. Celem festiwalu jest kultywowanie pamięci o Jacku Kaczmarskim oraz innych wykonawcach, również spoza Polski, takich jak Bułat Okudżawa czy Włodzimierz Wysocki. Podczas imprezy tworzy się przestrzeń do dyskusji wokół kultury,
i nie tylko. Panująca przyjacielska atmosfera, którą wzmacnia wspólne przebywanie przy ognisku, sprawia, że ma się wrażenie, jakby właśnie w tym miejscu ożył duch patrona festiwalu.
Jak każda oddolna inicjatywa, Czaty potrzebują wsparcia finansowego. W tym celu już po raz drugi zorganizowano zbiórkę pieniędzy na portalu polakpotrafi.pl. Za każdym razem zbiórka kończyła się sukcesem i przekraczała próg 100% kwoty minimalnej. W 2017 r. po raz pierwszy, właśnie poprzez wyżej wymieniony portal, zdobyć można było unikalne wydanie płyty „Czaty Zamkowe Live”, będącej kompilacją wystąpień z poprzednich edycji. Zbiórka już się zakończyła, jednak wciąż będzie można wesprzeć Festiwal poprzez bezpośrednie wpłaty, zakup pamiątek, czy decydując się na pakiet sponsorski dla Firm. Szczegóły znaleźć można na facebookowym profilu Czatów.


Kontakt:
Michał Szczypek, organizator
nr. tel.: 516 022 165
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gmina Bolków © 2014 | Designed by sm32 STUDIO