Gmina Bolków w dniu 15.07.2004 r. zakończyła projekt Trasa rowerowo - spacerowa "Szlakiem Zamków". Głównym założeniem projektu było oznakowanie trasy rowerowo - spacerowej na terenie gminy Bolków.

Powstała trasa łączy walory wypoczynkowe z walorami poznawczymi, przyrodniczymi i historycznymi. Projekt tras możliwy był do zrealizowania dzięki funduszom Unii Europejskiej przekazanym za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregion Nysa. Dzięki środkom z Unii Europejskiej, Gminy Bolków i pracy zaangażowanych osób udało się zakończyć projekt w terminie. Gmina zyskała nową, oznakowaną, 57 km trasę rowerową z przyległym do niej oznakowanym terenem ścieżek spacerowych na "Wzgórzu Ryszarda". Na trasie rowerowej umieszczono 5 tablic zawierających mapę gminy i miasta z umieszczonym przebiegiem tras rowerowych , spacerowych i pieszych oraz dodatkowymi informacjami dot. zabytków i ciekawych miejsc w gminie. Tablice te umiejscowiono w Lipie, Jastrowcu, Wolbromku, Mysłowie i Bolkowie ( przy wzgórzu Ryszarda ). Przy tablicach tych można usiąść, wypocząć i posilić się w przerwie jazdy na trasie.

Tej samej treści, lecz większe tablice informacyjne ustawiono przy parkingach: pod Zamkiem Bolków, w Rynku oraz przy Ośrodku Wypoczynku Świątecznego. W tych miejscach dodatkowo pojawią się informacje o bazie noclegowo - gastronomicznej i wykaz imprez odbywających się na terenie gminy. Wszystkie ww. informacje znajdują się na 4000 szt. folderów z mapami, które dzięki projektowi gmina będzie rozdawać potencjalnym turystom.

Zarówno dla turystów jak i mieszkańców gminy czeka 2km ścieżek spacerowych na "Wzgórzu Ryszarda" gdzie w ponad 10 punktach przygotowano miejsca ogniskowe oraz wypoczynkowe w postaci drewnianych ław i stołów.

Dodatkową atrakcją trasy "Szlakiem Zamków" jest 5 km odcinek wydzielonego na drodze asfaltowej pasa pomiędzy Bolkowem ( "Wzgórze Ryszarda" ) a Wolbromkiem. Na wjazdach do Bolkowa ustawiono 4 tablice informujące podróżujących o atrakcjach czekających na gości w Bolkowie.

W dniach 4-6 maja młodzież z Zespołu Szkół Agrobiznesu oraz młodzież partnera projektu - Bad Muskau w Niemczech, uczestniczyła w warsztatach przygotowujących trasę rowerowo - spacerową "Szlakiem Zamków" Partner projektu pomagał kilka lat wcześniej przygotowywać pozostałe trasy rowerowe na terenie gminy Bolków. Grupom udało się przede wszystkim uruchomić stronę internetową projektu, przygotować broszurkę informacyjną dla mieszkańców a nawet oznakować część trasy.

Warsztaty zakończono festynem rowerowym na rynku promującym trasy, gdzie w konkursach można było zdobyć nagrody. Podczas festynu rozdano mieszkańcom Bolkowa przygotowane broszurki.


Zapraszamy do korzystania z tras rowerowych i spacerowych w Gminie Bolków zarówno turystów jak i mieszkańców Gminy.

Mapa Tras Rowerowych

Ciekawe miejsca


1. Karczmisko - metatrachitowa forma skalna.

2. Czerwona Skała - forma skalna zbudowana z metatrachitów.

3. Księży Kamień - forma skalna zbudowana z łupków radziomowickich

4. Jagodniki - skałki zieleńcowe.

5. Zbójecki kamień.

6. Cegielnia w Bolkowie.

7. Bolków - odsłonięcie law poduszkowych.

8. Żwirownia w Mysłowie.

9. Świny - martwy przełom.

10. Żwirownia w Okrajniku.

11. Rakarnia - forma skalna zbudowana z zieleńców.

12. Sobocin - nieczynny kamieniołom wapieni krystalicznych.

13. Szlak turystyczny Bolków - Świny i dalej Złotoryja (czerwony).

14. Szlak turystyczny Bolków - Półwsie dalej Trójgarb.

15. Szlak turystyczny Różanka (628) Bolków - Twardota (338) SZLAK ZAMKÓW PIASTOWSKICH (zielony).

16. Szlak turystyczny Płonina - Radzimowice i dalej Komańcza (żółty).
Niniejsza publikacja została wsparta ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Wyrażone w niej poglądy są poglądami Urzędu Miejskiego w Bolkowie i w żadnym wypadku nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

 Licznik odwiedzin:   wizyt